Zbořil: „Arizace Evropy“ se může objevit jako nový politický fenomén

politika

<< VIDEO >> V těchto dnech si připomínáme 80.výročí atentátu na Reinharda Heydricha, který  byl otcem myšlenky zničení českého národa.

Zbořil: „Arizace Evropy“ se může objevit jako nový politický fenomén
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
3. června 2022 - 07:23

Nějaké tyto  extremistické názory se objevují dnes alespoň jako symboly a verbální sdělení motivované představami o nadřazenosti národů a ras a jejich poslání být jedinou autoritou současného světa..

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

Je to zajímavé, protože někteří lidé a některé kulturní instituce a třeba i televize a vydavatelé různých knížek a publikací, skladatelé písní a hudby, která byla vlastní hnutí skinheads, stále aktualizují německý nacionální socialismus více než jsme si mohli myslet,“ připomíná Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Neonacismus, extremismus,…

„My jsme zjemnili pod vlivem německé interpretace minulosti po roce 1997- 98  neonacismus a reminiscence na dobu německé okupace tím, že jsme začali mluvit o pravicovém a levicovém extremismu. Ten pravicový extremismus měl zakrýt to, že se jednalo o německý nacismus. Stalo se to součástí slovníku dokonce organizovaného hnutí mladých lidí, kteří se začali tetovat a používat symboly jako byl „vlčí hák“ (Wolfsangel), runy, germánské runy jednodušší nebo ve dvojitém provedení, starý symbol smrtihlava,  jak jej používaly jednotky SS za druhé světové války. Objevovaly se hákové kříže nebo jenom tlapatý kříž, který má původ ještě v Pruském království.  Ti, kdo se lk těmto symbolům celé subkultury hlásili byli  ale mladí lidé, kteří se narodili většinou třicet někteří čtyřicet let po skončení druhé světové války a neměli bezprostřední kontakt s minulostí.

Pravda je, že používání pojmu pravicový extremismus se stal tak populární, že vznikla celá škola extremistologie, která se pěstovala na některých vysokých školách, vydávaly se knihy, edukativně zaměřené brožury, které byly součástí vzpomínek na německý nacionální socialismus a činili tak lidé, kteří se domnívali, že tímto způsobem bojují proti reziduiím  doby minulé a doby, kdy skutečně celé skupiny lidí v Evropě zejména ve východní Evropě byly vyvražďovány jenom proto, že mluvili jiným jazykem , byli považováni za rasově méněcenné,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

Připomínání představitelů německého nacionalismu…

„Nikdy by mě nenapadlo, že popularita Adolfa Hitlera bude tak velká, že bude téměř každodenně, po celá léta denně předváděn na nesčetných záběrech z filmů, na několika záběrech filmů, které neustále připomínají, kriticky samozřejmě, období druhé světové války. Ale málo platné  vizuální informaci přenášejí už do druhé a třetí generace, aniž by věděli že Reinhard Heydrich byl také jedním z nositelů této symboliky a jedním z těch, kteří uvažovali o úplné likvidaci slovanského etnika ve střední a východní Evropě. To,  co je na tom ještě pozoruhodnější je, že dnes se setkáváme na Ukrajině s lidmi, kteří se zdobí stejnými symboly, dokonce je adaptují na současnou politiku a nestydí se za to. Dokonce jsou  považování za hrdiny odboje proti ruskému vpádu na Ukrajinu.

Odkaz Reinharda Heydricha, Heinricha Himmlera, a třeba Adolfa Eichmanna, ač si to někteří lidé dnes v Evropě a ve světě nechtějí přiznat, zdá se,  že je stále latentní, je skrytě přítomný a lze se obávat, že jakási „arizace“ Evropy může nastat a může se objevit jako nový kulturní a politický fenomén,“ dodává Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz
 


(rp,prvnizpravy.cz, foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 58%
transparent.gif transparent.gif
Ne 12%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 30%
transparent.gif transparent.gif