Svátek má: Vít

Zprávy

Velikost textu:

Bílý dům nechce dráždit Rusko: Nepodporuje vstup Ukrajiny do NATO

Bílý dům nechce dráždit Rusko: Nepodporuje vstup Ukrajiny do NATO

Tisková služba Bílého domu revidovala přepis brífinku Karin Jean-Pierreové, zástupkyně tiskoví mluvčí. V dokumentu byla přeškrtnuta kladná odpověď Jean-Pierreové na otázku, zda USA podporují vstup Ukrajiny do NATO.

Bílý dům
8. května 2021 - 09:01

Upravený přepis je zveřejněn na webových stránkách Bílého domu.

Jean-Pierreová byl požádána o podporu vstupu Ukrajiny do NATO 6. května na brifinku v Lake Charles v Louisianě.

„Říkám, Ukr ... ano. Jo. Jak jsem řekl ...“ - začala odpovídat na otázku. A tato slova byla odstraněna z textového přepisu brifinku.Stručný přepis brifinku Karin Jean-Pierreové

„... Bidenova administrativa se zavázala zajistit, aby dveře do NATO zůstaly otevřeny uchazečům, pokud budou připraveni a schopni splnit své závazky. Proto musí dodržovat závazky a dodržovat politiku členství a přispívat k bezpečnosti v euru -atlantickém regionu, “řekla Jean-Pierreová.

Mimochodem, při stejné události byla poněkud vágní a stejně jako v upraveném fragmentu svého projevu reagovala na žádost o objasnění Bidenova postoje k touze Ukrajiny vstoupit do Aliance.

"... Bidenova vláda se zavázala zajistit, aby dveře NATO zůstaly otevřeny kandidátům, pokud budou ochotni a schopni plnit členské závazky a přispívat k bezpečnosti v euroatlantickém prostoru. USA podporují úsilí Ukrajiny prosazovat právní stát." reformy a hospodářský růst a v jeho boji proti ruské agresi, “ uvedla mluvčí.

Připomínáme, Andriy Jermak argumentoval 6. května, že na setkání Vladimira Zelenského s americkým ministrem zahraničí Anthony Blinkenem americká strana znovu potvrdila svou podporu přijetí akčního plánu členství v NATO (MAP) pro Ukrajinou .

Mezitím Victoria Nulandová,  která  Blinkena doprovázela, doporučila představitelům Ukrajiny, s kterými se setkali, aby na schůzce s poslanci Nejvyšší rady nemluvili o otázce vstupu Ukrajiny do NATO .

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)